FALL 2018 GROUP FITNESS CLASS SCHEDULE

Monday

TIME

CLASS

INSTRUCTOR

8:00-8:45am

Silver Sneakers

Kathy Collinson

8:15-9:00am

#Ynot45

Andrea Vondra

9:15-10:00am

Kick Boxing

Andrea Vondra

10:15-11:00am

Silver Sneakers

Kathy Collinson

4:15-5:00pm

Cardio Flow

Laurie Allspaugh

5:15-6:15pm

Power Pump

Jessica Shore

5:30-6:30pm

Small Group Weights

(Premium Class*)

Andrea Vondra

6:30-7:15pm 

    TRX Training     

(Premium Class*)

 Andrea Vondra

 


 

Tuesday

TIME

CLASS

INSTRUCTOR

5:45-6:45am

Get  Fit

Elaine Hand

8:15-9:00am

BARRE

Kristin Powell

9:00-10:00am

Small Group Weights

(Premium Class*)

Andrea Vondra

9:00-9:45am

Core Conditioning

Kristin Powell

4:15-5:00pm

HIIT Fit Max

Ganesa Novak

5:15-6:00pm

Pound Rockout

Andrea Vondra

6:15-7:00pm

Kick Boxing

Andrea Vondra

 


 

Wednesday

TIME

CLASS

INSTRUCTOR

8:00-8:45am

Silver Sneakers

Kathy Collinson

9:00-10:00am

Step & Toning

Kathy Collinson

10:15-11:00am

Silver Sneakers

Kathy Collinson

4:15-5:00pm

Cardio Flow

Laurie Allspaugh

5:15-6:15pm

Power Pump

Jessica Shore

6:30-7:15pm

WERQ

Ganesa Novak

 


 

Thursday

TIME

CLASS

INSTRUCTOR

5:45-6:45am

Get  Fit

Elaine Hand

8:15-9:00am

BARRE

Kristin Powell

9:15-9:45am

Core Conditioning

Kristin Powell

4:15-5:00pm

WERQ

Ganesa Novak

5:15-6:00pm

Pound Rockout

Andrea Vondra

6:15-7:00pm

Kickboxing

Andrea Vondra

 


Friday

TIME

CLASS

INSTRUCTOR

8:15-9:00am

#Ynot45

Andrea Vondra

8:00-8:45am

Silver Sneakers

Kathy Collinson

9:15-10:00am

Pound Rockout

Andrea Vondra

10:15-11:00am

Silver Sneakers

Kathy Collinson

 


Saturday

TIME

CLASS

INSTRUCTOR

9:00-9:30am

Golden Drummers

Kathy Collinson

(August ONLY)

 


AUGUST 2018 AQUATICS CLASSES

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

8:00-9:00am

Joyful Joints

Instructor: Monica

8:00-9:00am

Water Dance

Instructor: Maureen

8:00-9:00am

Joyful Joints

Instructor: Monica

8:00-9:00am

Water Dance

Instructor: Maureen

8:00-9:00am

Joyful Joints

Instructor: Monica

9:00-10:00am

Let’s Make Waves

Instructor: Allison

9:00-9:45am

Silver Swimmers

Instructor: Kathy

9:00-10:00am

Let’s Make Waves

Instructor: Sarah

9:00-9:45am

Silver Swimmers

Instructor: Kathy

9:00-10:00am

Let’s Make Waves

Instructor: Allison

5:00-5:50pm

Water Dance

(Formerly Water Zumba)

Instructor: Maureen

5:00-5:50pm

Water Dance

(Formerly Water Zumba)

Instructor: Maureen

6:00-7:00pm

Water Yoga

Instructor: Sarah

6:00-7:00pm

Water Yoga

Instructor: Sarah